Co oznacza hipnoporód?

Hipnoporód to umiejętność zastosowania w trakcie porodu technik głębokiej relaksacji, która obniża częstotliwość fal mózgowych. Hipnoporód pozwala kobiecemu ciału wykorzystać pełen swój potencjał aby naturalnymi zasobami organizm mógł regulować postęp porodu.

Postęp porodu to:

odpowiednia gra hormonalna,
częstotliwość fal mózgowych,
właściwe pobudzenie układu nerwowego,
odpowiedni oddech…

Do tego nie przypadkowe miejsce, ludzie, dźwięki, zapachy, dotyk…

Czynników wpływających na postęp porodu i jego jakość jest bardzo dużo. Na szczęście nie musimy się tym zamartwiać i stresować, a wręcz nie powinnyśmy. Same te obawy już w ciąży odsuwają nas od dobrego przeżywania swojego porodu.

I tutaj z pomocą przychodzą techniki hipnoporodu, czyli praktykowana w ciąży głęboka relaksacja. Praca na podświadomości, nauka wspierających kobietę zachowań i eliminacja autodestrukcyjnych nawyków i odruchów.

Praca na podświadomości to nowe bodźce dla układu nerwowego, który zarządza naszym ciałem, mózgiem, mięśniami, hormonami w sposób bezpośredni jak i pośredni. Dzięki temu uczymy się nowych możliwości reakcji i odpowiedzi na bodźce ze świata zewnętrznego i wewnętrznego. Dodatkowo jedynie poprzez praktykowanie tych technik przez dłuższy czas nabywamy nowe, wspierające nas wzorce, które stają się wspierającym nas nawykiem. Uczymy się zarządzać reakcjami oraz emocjami, odczuciami, pragnieniami i lękami w taki sposób aby wspierać swój organizm oraz dziecko.

Nieświadomy umysł odpowiada za emocje, pamięć długotrwałą i wyobraźnię. Wyobraźnia jest niezwykle potężna w wywoływaniu emocji i reakcji, dlatego warto ją używać pozytywnie.

Celem hipnoporodu jest ponowne, zweryfikowane przez nas i korzystne dla nas zakodowanie naszej podświadomości. Chodzi o to aby dać sobie czas na efekty poprzez systematyczną praktykę w ciąży, oswoić lęki, zaufać sobie i w pełnym spokoju i wyciszeniu przeżyć swój piękny poród.

hipnoporód

Na czym polega hipnoporód?

Hipnoporód to wykorzystanie słów do tego aby wprowadzać osobę w stan głębokiego relaksu, stan świadomości podobny do snu. Kiedy jesteśmy bardzo zrelaksowani „usypia” świadoma część naszego umysłu, odpowiadająca za zdolności krytyczne, wnikliwość, skupienie, czujność, kontrolę, koncentrację. W takim stanie nieświadoma część naszego umysłu może przyjmować korzystne dla nas sugestie.

Stan najgłębszego relaksu na najniższej częstotliwości fal mózgowych zbliżony jest do stanu snu. Wtedy nasza podświadomość jest najbardziej podatna na sugestie. Warto jednak wiedzieć, że nasz podświadomy umysł zaakceptuje jedynie to co jest dla nas korzystne, nigdy nie zaakceptuje i nie przyjmie żadnych negatywnych sugestii.

Każda hipnoza to autohipnoza. Nawet najbardziej zrelaksowanej osobie nie da się „wmówić” czegoś, w co ta osoba nie wierzy. Wszystkie pozytywne sugestie zostaną przez osobę kodowane w podświadomości, tylko wtedy kiedy świadomy umysł będzie tym słowom ufał i będzie mógł się wtedy wyciszyć, wycofać na drugi plan. Dlatego przekaz, który niosą za sobą słowa wprowadzające Cię w stan głębokiego relaksu zadziałają jedynie wtedy kiedy, będą zgodne z Twoimi przekonaniami i wartościami. W przeciwnym razie świadomy umysł nie pozwoli tobie wejść w relaks i sugestie, ponieważ mózg wciąż będzie funkcjonował w wyższych częstotliwościach fal mózgowych.

I z tego powodu potrzebujemy wiedzy na temat swojego ciała i fizjologi porodu, a także działania naszego mózgu i innych układów biorących udział w porodzie. Nie po to aby to wszystko zapamiętać. Po to aby poznać, zobaczyć logikę, zaufać i pozbyć się niepewności. Na tym poziomie zaufania wystarczy nam tylko odpuścić, poddać się naturalnemu i fizjologicznemu procesowi rodzenia, który wcale nie musi być trudny, bolesny i nieskończenie długi.

Istnieje powszechna i bardzo silna negatywna percepcja porodu, która jest nieuzasadniona w krajach rozwiniętych. Ból porodu, który często jest niepotrzebny, ale niestety zbyt często prawdziwy. Ta negatywna percepcja może prowadzić do oczekiwania, antycypowania problemów, których dana osoba chce uniknąć. Logiczne myślenie nie zmieni tego ale hipnoza tak. Po zmianie percepcji, którą ułatwia hipnoza oraz po wyjaśnieniu faktów logicznych, medycznych i fizjologicznych, można zaobserwować w osobie całkowitą zmianę podejścia, która ma fizyczny wpływ na ciało, więc obie się uzupełniają i współpracują.

Nauczane techniki, takiej jak oddychanie, wizualizacja i ruch są bardzo ważne i wzmacniają pozytywne nastawienie umysłu, ale same często nie wpłyną na korzystną percepcje, co jest kluczem do spełnionego porodu.” – z podręcznika hipnobirthing poland

Jest to całkowicie możliwe aby kobieta/para usunęła negatywny program strachu przed porodem i zastąpiła go pozytywną i piękną wizją, jakże ważnego wydarzenia z perspektywy całej rodziny.

Wizja spokojnego, łatwego i przyjemnego porodu jest w zasięgu każdej kobiety, Twoim również!